Wózki inwalidzkie dziecięce a aktywność i rozwój dziecka
Wózki inwalidzkie dziecięce a aktywność i rozwój dziecka
Dziecko pełne energii i zapału do odkrywania świata, wspinające się po krzesłach i eksplorujące każdy kąt swojego otoczenia to dla większości sceny codzienności. Jednak dla niektórych dzieci ta codzienność może być nieco inna. Dla tych, które z różnych powodów potrzebują wsparcia w poruszaniu się, wózek inwalidzki jest niezbędny do aktywności. To urządzenie przede wszystkim ułatwia codzienne przemieszczanie się, ale też pozwala otwierać drzwi do nowych możliwości i doświadczeń, dlatego tak ważne jest jego odpowiednie dopasowanie. Jakie punkty wziąć pod uwagę wybierając wózek rehabilitacyjny dla dzieci? Przeczytaj ten artykuł.
Wózki inwalidzkie dla dzieci – najważniejsze parametry
Biorąc pod uwagę potrzeby i możliwość poruszania się dzieci z niepełnosprawnościami, trzeba mieć na uwadze, że istnieją różne typy wózków inwalidzkich odpowiednie dla konkretnych lat. Oprócz wieku i poziomu niezależności dziecka bardzo istotnym parametrem jest ładowność wózka, czyli jego zdolność do udźwignięcia określonej wagi dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie na szerokość i głębokość siedzisko tak, aby umożliwiało wygodne i stabilne użytkowanie. W celu zapewnienia optymalnego wsparcia dla kręgosłupa dziecka należy zadbać o to, aby wózek miał możliwość płynnej i bezstopniowej zmiany kąta nachylenia oparcia. Ważne jest, aby pamiętać także o dynamicznym rozwoju dziecka. Wózki inwalidzkie dla dzieci oraz jego elementy, takie jak wysokość oparć powinny rosnąć wraz z dzieckiem, aby zapewnić mu odpowiedni komfort.
Rodzaje wózków inwalidzkich – jak dobrać wózek dla dziecka niepełnosprawnego?
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów wózków inwalidzkich dla dzieci, a każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy i jest dostosowany do potrzeb konkretnych użytkowników. Dzięki nim dzieci mogą być bardziej niezależne i mobilne, co jest bardzo ważne dla ich rozwoju fizycznego i społecznego. Można wyróżnić głównie takie modele jak:
- Wózek dziecięcy spacerowy – przeznaczony dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia lub wiek nie mogą samodzielnie korzystać z wózka.
- Wózek inwalidzki aktywny – manualny wózek dla dzieci, które są w stanie samodzielnie się na nim poruszać. Jest bardzo stabilny i wytrzymały, dzięki czemu jest idealny dla aktywnych dzieci.
- Wózek dziecięcy specjalny – jest indywidualnie dopasowany do każdego dziecka oraz posiada modułową budowę. W takim wózku konieczny jest szeroki zakres wychylenia siedziska i oparcia, ponieważ jest to istotne dla dzieci o bardzo ograniczonej możliwości ruchu.
- Wózek dziecięcy inwalidzki elektryczny – stworzony dla dzieci, które nie mogą korzystać z wózka manualnego. Oferują wsparcie w codziennym przemieszczaniu się bez konieczności ręcznego prowadzenia wózka.
Wózki inwalidzkie dziecięce
Wózek rehabilitacyjny dla dzieci – na co zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru?
Podczas wyboru wózka inwalidzkiego warto dokładnie przyjrzeć się jego budowie. Konstrukcja oprócz solidności powinna zapewniać też stabilność jazdy, aby każdy użytkownik czuł się komfortowo i bezpiecznie. Nie można również zapominać o znaczeniu amortyzacji kół, dzięki której łatwiej będzie poruszać się po nierównym terenie, minimalizując wstrząsy i zapewniając płynność jazdy. Niezbędne są też pasy bezpieczeństwa. Ich obecność może zapobiec potencjalnym wypadkom.
Moni-med.pl – czy wózek inwalidzki dla dziecka może być refundowany?
Wyroby medyczne, które mogą być refundowane przez NFZ, obejmują przede wszystkim sprzęt rehabilitacyjny. Chodzi tutaj o różnego rodzaju przyrządy i urządzenia wspierające funkcjonowanie oraz proces rehabilitacji osób chorych. Jednak nie zawsze jest jasne, czy konkretny przypadek kwalifikuje się do refundacji, a jeśli tak, to w jakim zakresie. W takiej sytuacji można skontaktować się ze specjalistą, który udzieli odpowiednich informacji i porady. Jednak sam proces uzyskania zlecenia na sprzęt rehabilitacyjny jest stosunkowo prosty. Wystarczy skonsultować się z lekarzem posiadającym odpowiednia uprawnienia, który po ocenie sytuacji pacjenta może wystawić zlecenie. Co ważne, taką rozmowę z lekarzem można zrealizować nawet drogą telefoniczną. Po otrzymaniu zlecenia należy udać się do sklepu medycznego, który posiada umowę z NFZ, na przykład takiego jak Moni-med.pl, a do realizacji zlecenia potrzebny jest jedynie numer zlecenia i PESEL.