Orteza czy stabilizator. Podobieństwa i różnice
Orteza czy stabilizator. Podobieństwa i różnice
Stabilizator i orteza są ze sobą często mylone, a w rzeczywistości posiadają różne zastosowania i funkcje. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się podobne, to jednak pełnią inne role podczas leczenia i wsparcia stawów. Dlatego warto umieć je rozróżniać, aby wiedzieć, jakie korzyści mogą przynieść zarówno stabilizatory jak i ortezy.
Moni-med.pl — kiedy wybrać ortezę, a kiedy stabilizator?
Choć stabilizatory i ortezy posiadają zbliżone funkcje, to warto wiedzieć, czym się tak naprawdę różnią, aby podjąć właściwą decyzję podczas wyboru. Zadaniem stabilizatorów jest głównie ochrona stawu przy jednoczesnym umożliwianiu wykonywania swobodnych ruchów. Natomiast orteza to urządzenie przede wszystkim usztywniające, które różni się od stabilizatora tym, że zapewnia większe wsparcie i stabilność, ale w większym stopniu ogranicza ruchy stawu. Jednak warto wiedzieć, że oba te rozwiązania mogą zastąpić tradycyjny gips, ale wybór między nimi zależy przede wszystkim od rodzaju urazu.
Różnice w formach stabilizatorów i ortez
Stabilizatory najczęściej przyjmują postać opasek ortopedycznych. Głównie spotyka się je w formie opasek na kolano, czy na łokieć. Niektóre stabilizatory są także wyposażone w rzepy, dzięki czemu łatwiej jest je założyć i indywidualnie dopasować. Natomiast ortezy cechuje dużo większa masywność i ciężar, czego powodem jest wykorzystanie wkładek usztywniających wykonanych z twardych metali.
Ortezy
Jaki stabilizator na kolana? – rodzaje stabilizatorów i ich zastosowania
Stabilizatory, choć używane na różne części ciała mają takie samo działanie. Niezależnie od tego, czy są noszone na kolanach, łokciach czy innych stawach, ich głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz obrzęków. Jak to się dzieje? Stabilizatory działają poprzez zmniejszenie napięcia w uszkodzonych strukturach, co częściowo ogranicza ich funkcjonowanie. Stabilizator wspiera również właściwe ustawienie stawu, dzięki czemu można bezpiecznie wykonywać ćwiczenia i szybciej osiągać zamierzone efekty podczas rehabilitacji. Unieruchomienie stawu chroni przed niekontrolowanym ruchem i zapobiega pogłębianiu się kontuzji lub powstawaniu nowych urazów. Najczęściej wybierane stabilizatory to przede wszystkim:
- Stabilizator w postaci elastycznej opaski — sprawdzi się, gdy istnieje potrzeba odciążenia nogi podczas biegu. Często wybierany przez sportowców w celu poprawy ich wydajności. Chroni przed kontuzjami i obciążeniami.
- Półsztywny stabilizator z szynami — najczęściej wybierany w przypadku zwichnięcia stawu. Sztywne elementy, takie jak szyny ograniczają ruch i zapobiegają pogłębianiu się kontuzji.
Ortezy
Funkcjonowanie w stabilizatorze — jaki stabilizator na staw skokowy i kolana?
Osoby decydujące się na stabilizator często zadają sobie pytanie — czy muszę go nosić cały czas? Ważna jest świadomość, że stabilizator nie jest gipsem, i w zależności od jego zastosowania można ściągać go w określonych sytuacjach. Jeśli został on zakupiony w celu ochrony przed kontuzjami podczas ćwiczeń, to wystarczy noszenie go w trakcie aktywności. Jeśli jednak stabilizator został zakupiony w przypadku urazu, na przykład skręcenia stawu skokowego, to jego noszenie jest wskazane nawet podczas codziennych czynności. Oczywiście stabilizator można zdjąć na czas przerwy oraz na czas kąpieli, aby zadbać o higienę obszaru, który jest przez niego chroniony.
Rodzaje ortez – na jakie warto się zdecydować?
Orteza jest świetnym rozwiązaniem w momencie, gdy staw staje się źródłem dyskomfortu lub wymaga dodatkowego wsparcia. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów ortez, jednak każda z nich ma swoje konkretne zastosowanie. Najczęściej dzieli się je na:
- Ortezy miękkie – zazwyczaj występują w postaci elastycznych opasek używanych, na przykład na nadgarstek w przypadku przeciążenia stawu. Pomagają w łagodzeniu bólu i zapobiegają dalszym urazom.
- Ortezy półsztywne – zalecane są przy skręceniach stawów i uszkodzeniach więzadeł. Często stosuje się je także pod koniec leczenia poważnych urazów takich jak na przykład złamania.
- Ortezy sztywne – stosuje się je w przypadku złamań lub zwichnięć z zerwaniem więzadeł. Zapewniają maksymalną ochronę stawu dzięki pełnemu usztywnieniu i stabilizacji. Mogą ograniczać ruchy, ale są niezbędne podczas leczenia i rehabilitacji.
Stabilizator na kolano — jaki wybrać i czym się kierować przy wyborze stabilizatora i ortezy?
Podczas wyboru ortezy lub stabilizatora trzeba głównie zwrócić uwagę na odpowiedni rodzaj usztywnienia, który będzie dostosowany do potrzeb użytkownika. Istnieją różne rodzaje usztywnień, więc należy wybrać taki, który zapewni najlepsze wsparcie. Stabilizator lub orteza powinny być też odpowiednio dopasowane do ciała. Gdy będą za ciasne, spowoduje to dyskomfort i ucisk, a gdy za luźne to zmniejszy to ich skuteczność. Ważne jest, aby były dobrane tak, żeby zapewniały komfort podczas noszenia. Oba te produkty powinny być też wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niskogatunkowe tworzywo może jedynie obniżyć komfort noszenia oraz wpłynąć na trwałość i skuteczność.